
Dr. Illés Géza Márton
• 3 perc olvasás
Mi az a tulajdonihányad-rendezés és az adatmigrációs hiba?

Nem csak az E-ingatlan-nyilvántartás bevezetése miatt fontos
Az új Inytv. hatályba lépésének és átmeneti rendelkezéseinek szabályait rendező 2021. évi CXLVI. törvény 3/G. §-a bevezet egy új jogintézményt: a tulajdonihányad-rendezést.
A tulajdoni hányad rendezésére akkor kerülhet sor, ha egy ingatlan tulajdoni hányadai a tulajdoni lapon hibásak, vagyis ha a tulajdoni hányadok összege kevesebb, mint egy egész. Ilyen esetben az ingatlanügyi hatóság 2025. március 31-ig meghozott határozatában
- megállapítja a különbözetet, ami a meglévő tulajdoni hányadok összege és az egy egész között van, majd
- újra felosztja az ingatlan a tulajdonostársak között.
Ez azt jelenti, hogy a tulajdonostársak közötti arányokat figyelembe véve módosulhatnak az egyes tulajdoni hányadok, így azok végül összeadva pontosan egy egészet tesznek ki.
Az e-ingatlan nyilvántartás bevezetésével adatmigrációs hibák is felmerülhetnek.
Ez az eljárás az ingatlan jogi helyzetének rendezését célozza, hogy a tulajdonjog nyilvántartása pontos és jogilag helyes legyen.
Tartalomjegyzék
- Miért szükséges egyáltalán a tulajdonihányad-rendezés?
- A tulajdonihányad-rendezésre irányuló eljárás szabályai
- Mit tehetnek a tulajdonosok, ha nem értenek egyet a kialakult tulajdoni hányadokkal?
- Mi történik, ha a tulajdonos eladja az érintett ingatlant?
- Adatmigrációs hiba kezelése
- Összegzés
- Kapcsolatfelvétel
Miért szükséges egyáltalán a tulajdonihányad-rendezés?
Az E-ingatlan-nyilvántartás (E-ING) projekt egyik fő célja, hogy egységes, naprakész adatokkal dolgozzon, és megkönnyítse az ügyintézést. Ehhez elengedhetetlen a tulajdoni hányadok rendezése is, mivel a 20 éve szolgáló ún. TAKAROS rendszerben előfordulhattak hibák, pontatlanságok a tulajdoni hányadok rögzítésében.
Az új rendszerben a meglévő adatokat migrálják, vagyis áthelyezik az E-ING platformra. Ha a tulajdoni hányadok rendezetlenek (például hiányosak, pontatlanok vagy vitatottak), az adatok helytelenül kerülhetnek át, ami hibákat és későbbi problémákat okozhat.
INGATLAN ADÁSVÉTEL ÜGYVÉDI MUNKADÍJA
Országszerte érvényes árak!
Állítsa be az ingatlan vételárát a csúszkával
Ár: 60 000 000 Ft
A tulajdonihányad-rendezésre irányuló eljárás szabályai
Ha az ingatlan-nyilvántartási hatóság tulajdonihányad-hibás ingatlant talál, 2025. március 31-ig jogosult határozatot hozni, amiben megállapítja, hogy
- A meglévő tulajdoni hányadok összege és az egy egész között különbözet áll fenn, azaz az ingatlan összes tulajdonosának minden tulajdoni hányadát összeadva nem 1/1-et kapunk.
- A tulajdonostársak egymás közötti tulajdoni hányadának arányában elosztja az egyes tulajdoni hányadok között
A tulajdonihányad-rendezésre irányuló eljárást az ingatlanügyi hatóság a széljegyzett beadványok rangsorára tekintet nélkül folytatja le.
Mit tehetnek a tulajdonosok, ha nem értenek egyet a kialakult tulajdoni hányadokkal?
A tulajdonos a földhivatali döntés vele való közlésétől számított hat hónapon belül az ingatlanügyi hatósághoz benyújtott okirattal igazolhatja, hogy a tulajdoni hányadok az ingatlanügyi hatóság által megállapított tulajdoni hányadoktól eltérnek.
Ilyenkor az ingatlanügyi hatóság új eljárás keretében – az okirati bizonyíték figyelembevétele mellett – ismételten dönt a tulajdoni hányadokról, de ahhoz is joga van, hogy az eredeti döntését hatályában fenntartja.
Az a tulajdonos, akire a hatósági döntés sérelmes, de hat hónapon belül a fenti lehetőséggel nem élt, vagy az nem vezetett eredményre, a tulajdonostársakkal szemben megindított polgári perben kérheti az egyes tulajdonostársakat megillető tulajdoni hányadok megállapítását.
Mi történik, ha a tulajdonos eladja az érintett ingatlant?
Ha a tulajdonihányad-rendezés alatt az ingatlant a tulajdonosa eladja, akkor az ingatlanügyi hatóság a vevő tulajdonjogát már a megállapított új tulajdoni hányadnak megfelelően jegyzi be akkor is, ha a bejegyzés alapjául szolgáló okirat a jogelőd tulajdoni hányadát még a tulajdonihányad-rendezés előtti állapotnak megfelelően tartalmazza.
A földszerzési maximum szempontjából a a megszerzett tulajdoni hányadot úgy kell figyelembe venni, ahogyan azt a bejegyzés alapjául szolgáló okirat tartalmazza.
Adatmigrációs hiba kezelése
Az ingatlan-nyilvántartás informatikai fejlesztése során előforduló adatmigrációs hibákat a tulajdoni lapon az ingatlanügyi hatóság a bejegyzés helyesbítésével javítja.
A helyesbítési döntést az eredeti kérelem rangsorában kell meghozni. Ha a hiba keletkezése és észlelése között harmadik személy jogot szerzett vagy tényt jegyeztek be az ingatlanra vonatkozóan, a helyesbítés csak akkor lehetséges, ha a harmadik személy ehhez hozzájárul.
Fontos megjegyzés
A weboldalunkon található információk a legjobb tudásunk szerint készültek, de nem garantáljuk, hogy teljesek, pontosak vagy naprakészek. A konkrét ügyek mindig egyedi megoldásokat kívánnak és a jogszabályok is változhatnak, ezért mindig javasolt ügyvéddel konzultálni! Az ügyvéd anyagi felelősséget vállal az ügyfeleknek személyre szabottan adott jogi tanácsokért, amit felelősségbiztosítás is biztosít.
Összegzés
A tulajdonihányad-rendezés az e-ingatlan-nyilvántartáshoz lazán kapcsolódó új jogintézmény, amelynek célja az ingatlanok tulajdoni lapján szereplő esetleges hibák kijavítása. Akkor kerül rá sor, ha a tulajdoni hányadok összege nem tesz ki egy egészet, tehát hibás. Ilyenkor az ingatlanügyi hatóság hivatalból eljárást indít, és a hiányzó hányadot a tulajdonostársak között arányosan felosztja.
Kapcsolatfelvétel
Hívhat minket az alábbi számon vagy töltse ki az űrlapot és visszahívjuk.
Kategóriák:

Csapatunk
Dr. Illés Géza Márton
Tartalomjegyzék
- Miért szükséges egyáltalán a tulajdonihányad-rendezés?
- A tulajdonihányad-rendezésre irányuló eljárás szabályai
- Mit tehetnek a tulajdonosok, ha nem értenek egyet a kialakult tulajdoni hányadokkal?
- Mi történik, ha a tulajdonos eladja az érintett ingatlant?
- Adatmigrációs hiba kezelése
- Összegzés
- Kapcsolatfelvétel
Legutóbbi bejegyzések

CSOK ingatlan eladása - hogyan álljunk neki?
A kormányhivatalnál kell bejelentést tenni - de hogyan?
Tovább

A kellékszavatosság kizárása ingatlan adásvétel során
Mondhatja az eladó, hogy ő nem felel a rejtett hibáért?
Tovább

A foglaló buktatói ingatlan adásvétel esetén
A foglaló: biztonsági kockázat?
Tovább

Társasház közös képviselő nélkül?
Nem minden társasház működik a Tht. hatálya alatt!
Tovább

Azonnali házasságkötés? Magyar jog alatt is lehetséges!
Babaváró hitelt vesz fel és azonnal házasságot kötne? Itt vannak a szabályok!
Tovább

Babaváró hitel visszafizetése egy összegben?
A babaváró hitel legfőbb buktatója, ha nem születik gyermek?
Tovább
Ajánlatunk
Adásvételi szerződés
A vételár 0,45%-a(min. 150 000 Ft; max. 600 000 Ft)
Országszerte egységes áron!
- Lakóingatlanra
- 1 garázs
- 1 tároló
- ÁFA