
Dr. Eszlári András
• 6 perc olvasás
A tartási szerződés és az ingatlanok

Tartási szerződés vagy életjáradék - gyakori kérdés
A tartási szerződés egy visszterhes, kétoldalú jogügylet, amelyben az egyik fél – az eltartó vagy tartásra kötelezett – vállalja, hogy a másik felet – az eltartottat vagy tartásra jogosultat – élete végéig gondozza, ellátja, és számára életkörülményeihez igazodó, méltó megélhetést biztosít. E kötelezettség fejében az eltartott rendszerint valamilyen értékes vagyont – leggyakrabban ingatlantulajdont – ruház át az eltartóra.
A tartási szerződés egy meglehetősen gyakori szerződéstípus, főleg távolabbi családtagok kötik, ha egy idősebb rokonnak nincs gyermeke, unokája. A tartási szerződés lehet ingyenes is, ilyenkor az ajándékozási szerződést pótol.
A tartási szerződés lényege eleme a gondoskodáson felül a bizalom. Emiatt a szerződés csak akkor működik hosszú távon, ha a felek között valódi konszenzus és bizalmi viszony van.
A tartási szerződés főbb jellemzői
- Kétoldalú: Mindkét félnek vannak kötelezettségei és jogosultságai.
- Visszterhes: A tartásért cserébe az eltartó ellenszolgáltatásban részesül – tipikusan ingatlan formájában.
- Személyhez kötött: A tartás jellegéből fakadóan az eltartást általában személyesen kell teljesíteni, és a jogosult is csak maga veheti igénybe.
- Bizalmi jellegű: A szerződés sikeres működésének alapja a felek közötti bizalom.
- Huzamos időtartamú: A szerződés rendszerint az eltartott haláláig érvényes.
- A szerződés megszűnik: a tartásra jogosult halálával.
- Írásba foglalás kötelező: A szerződés érvényességéhez az írásbeli forma jogszabályi előírás.
- Szerencseelem: A tartási kötelezettség időtartama előre nem látható, így a szolgáltatás és az ellenszolgáltatás közötti egyensúly utólag alakul ki. Ez a szerencsejelleg indokolja, hogy a szerződés az aránytalanságra hivatkozva önmagában nem támadható meg.
Szükséges-e ügyvéd közreműködése az eltartási szerződés megkötéséhez?
Az eltartási szerződéseket mindenképpen írásba kell foglalni és ha ingatlan átruházására is sor kerül, akkor ügyvéd közreműködése elengedhetetlen. Az ilyen szerződéseket ügyvéd szerkeszti, ellenjegyzi és a földhivatali ügyintézést is ő biztosítja.
Az ügyvédi ellenjegyzés további előnyökkel is jár, hiszen az ellenjegyzés jogi értelemben többet jelent egy egyszerű aláírásnál: az ügyvéd ellenőrzi az okirat tartalmát, és felelősséget vállal annak jogszerűségéért.
Ügyvédet keres?
Az Illés és Szabó Ügyvédi Társulás tagjai országszerte vállalják életjáradéki szerződések készítését!
Gondokolt köthet tartási szerződést?
Igen, de fontos tudni, hogy a tartási szerződés gyámhatósági jóváhagyáshoz kötött, ha a jogosult cselekvőképességében korlátozott vagy cselekvőképtelen, azaz gondnokolt és a szerződés ingatlan vagyonnal vagy jelentős pénzvagyonnal kapcsolatos. A gyámhivatalnak a szerződés jóváhagyásakor a gondnokolt hosszú távú érdekeit kell vizsgálnia. A vizsgálat kiterjed a szolgáltatás és ellenszolgáltatás arányosságára is, hiszen a vagyonvédelem a hatóság elsődleges feladata.

Eltartási szerződés minta helyett forduljon ügyvédhez
Mit jelent a megfelelő tartás?
A hatályos szabályozás egyértelműen az, hogy a tartás nem merülhet ki a létminimum biztosításában. A tartásra jogosultat olyan életkörülményekhez igazodó szolgáltatásokban kell részesíteni, amelyek szükségleteinek és megszokott életvitelének megfelelnek. A törvény példálózó felsorolása (Ptk. 6:492. § ) szerint ez a következőket foglalhatja magában:
- lakhatás biztosítása,
- élelemmel és ruházattal való ellátás,
- gondozás,
- betegség esetén ápolás, orvosi ellátás, gyógyszer,
- megfelelő higiéniai és életviteli körülmények biztosítása,
- halál esetén méltó eltemettetés.
Az eltartott által az eltartó részére átadott vagyon értéke is irányadó lehet a tartás mértékének megítélésében. A felek megállapodása természetesen eltérhet ettől – akár bővítheti, akár szűkítheti a tartás körében teljesítendő szolgáltatásokat –, de ha nincs egyértelmű szabályozás, a törvényi minimum az irányadó.
INGATLAN ADÁSVÉTEL ÜGYVÉDI MUNKADÍJA
Budapesten, Debrecenben, Pécsen, Szegeden, Nyíregyházán, Miskolcon, Kaposváron, Szolnokon, Győrben és számos más városban!
Állítsa be az ingatlan vételárát a csúszkával
Ár: 60 000 000 Ft
Az eltartás és az ingatlanok
A tartási szerződések jelentős része ingatlan átruházásán alapul. Ilyen esetben a következő szabályokra kell figyelemmel lenni:
- Ha az eltartott ingatlan tulajdonjogát átruházza az eltartóra, de az eltartó nem biztosít megfelelő biztosítékot a szerződés teljesítésére, akkor az eltartott kérelmére az ingatlan-nyilvántartásba ún. tartási jog jegyezhető be a tulajdoni lapra.
- Ha az eltartó megszegi a szerződést, a jogosult kielégítést kereshet akár a bejegyzett tartási jog alapján is – hasonlóan a jelzáloghoz.
Az eltartott (volt) ingatlantulajdonos védelme érdekében pedig érdemes lehet az ingatlant elidegenítési és terhelési tilalommal, bentlakás esetén pedig fenntartott haszonélvezeti joggal biztosítani.
Ingatlan ügyvéd Miskolcon
Lakást venne Miskolcon és környékén? Keresse dr. Eszlári András ügyvédet!
A tartási szerződés megszűnése, módosítása
A szerződés alapesetben az eltartott halálával szűnik meg, ilyenkor nem ritka, hogy a törvényes örökösök a tartási szerződés megtámadását fontolgatják. Ha a szerződés több jogosult javára szól, és egyikük meghal, a túlélő jogosult változatlanul követelheti az oszthatatlan szolgáltatásokat, valamint arányosan az oszthatóakat. Az eltartó halála esetén az örökös felelőssége az örökhagyó tartozásai alapján annyiban áll fenn, amennyiben a nyújtott tartás nem fedezi az ellenszolgáltatás értékét.
A szerződés bíróság általi módosítására is sor kerülhet, ha:
- a felek közötti viszony megromlott,
- valamelyikük körülményei alapvetően megváltoztak,
- a természetbeni tartás lehetetlenné vált.
Végső esetben a bíróság életjáradéki szerződéssé alakíthatja át a tartási szerződést. Ha a szerződés célja a szerződés módosításával egyáltalán nem valósítható meg, bármelyik fél kérheti a bíróságtól a szerződés megszüntetését. A bíróság azonban nem rendelhet el olyan megoldást, amelyet mindkét fél ellenez.
Az eltartott belátási képességének különösen nagy a jelentősége
Alapvető szabály minden szerződés esetén, hogy a fél belátási képességgel kell, hogy rendelkezzen a szerződéskötéskor. A belátási képesség zavara azonban nem minden esetben jelenti annak hiányát. A Debreceni Járásbíróság P. 20.371/2020/63. számú ítéletében például kimondta, hogy a perbeli 88 éves eltartott enyhe kognitív zavara mellett is rendelkezett belátási képességgel.
Az értékaránytalanság önmagában nem teszi semmissé a szerződést
Fontos tudni, hogy a bírói gyakorlat szerint a tartási szerződés „szerencseszerződés”: az eltartott életének hossza nem előre látható, így ha a halál rövid időn belül következik be, az önmagában nem teszi semmissé a szerződést, még akkor sem, ha ez az eltartóra nézve előnyös.
A Győri Ítélőtábla Pf. 20.175/2022/3. számú ítélete fontos iránymutatást adott a tartási szerződés és az ingatlanjuttatás érvényességének kérdéseiben. Az eltartó az ügyben nem csak pénzben mérhető szolgáltatásokkal tartozott: mindennapi jelenlét, ápolás, eltemettetés is a vállalásai közé tartozott. A vagyonátruházás mögött tudatos, koncepciózus döntés állt: gondoskodás biztosítása és az, hogy az eltartott a saját gyermek kizárja az öröklésből. A bíróság kimondta, hogy az ingatlan értéke és a vállalt tartás között lehet arányeltolódás, de ez nem teszi a szerződést automatikusan érvénytelenné. Különösen nem, ha az eltartott akaratnyilatkozata és a szerződés célja egyértelmű.

Eltartási szerződést kötne? Jó helyen jár!
A tartási szerződés előnyei és hátrányai
A tartási szerződés megkötése komoly döntés mind az eltartott, mind az eltartó számára, hiszen hosszú távú kötelezettségeket és vagyoni következményeket von maga után – érdemes tehát mérlegelni a szerződés előnyeit és hátrányait mindkét fél szemszögéből.
Az eltartott szempontjából az alábbiakkal kell számolni:
Előnyök az eltartott számára:
- Biztonságérzet: Gondoskodás és ellátás biztosítása az időskor vagy betegség idejére.
- Személyes törődés: A szerződés gyakran személyes gondoskodást és társaságot is magában foglal.
- Anyagi biztonság: A szerződés biztosíthatja a megélhetést és a szükséges kiadásokat.
- Maradhat a saját otthonában: Gyakran az eltartó az eltartott otthonában biztosítja a gondozást.
Hátrányok az eltartott számára:
- Tulajdonjog elvesztése: Az ingatlan vagy más vagyontárgy tulajdonjoga a szerződés megkötésekor átszállhat az eltartóra.
- Kiszolgáltatottság: Ha az eltartó nem teljesíti megfelelően a kötelezettségeit, az eltartott nehéz helyzetbe kerülhet.
- Családi konfliktusok: A tartási szerződés családi vitákat okozhat, különösen a potenciális örökösök részéről.
Az eltartó szempontjából
Előnyök az eltartó számára:
- Vagyonszerzés: Az eltartó a tartás fejében általában az eltartott ingatlanának vagy más vagyontárgyának tulajdonjogát szerzi meg.
- Hosszú távú kapcsolat: Ha a felek között jó a viszony, a szerződés egy hosszú távú, kölcsönösen előnyös kapcsolatot eredményezhet.
Hátrányok az eltartó számára:
- Hosszú távú kötelezettség: Az eltartás hosszú éveken át tarthat, ami jelentős anyagi és személyes terhet jelenthet.
- Változó igények: Az eltartott egészségi állapota és szükségletei idővel változhatnak, ami a kötelezettségek bővülését vonhatja maga után.
- Bizalmi problémák: Ha a felek között megromlik a viszony, a tartás teljesítése nehézkessé válhat.
- Szerencseelem kockázata: Előfordulhat, hogy az eltartott hamar meghal, és az eltartó által nyújtott szolgáltatások értéke nem fedezi a megszerzett vagyontárgy értékét, vagy éppen fordítva.
Fontos megjegyzés
A weboldalunkon található információk a legjobb tudásunk szerint készültek, de nem garantáljuk, hogy teljesek, pontosak vagy naprakészek. A konkrét ügyek mindig egyedi megoldásokat kívánnak és a jogszabályok is változhatnak, ezért mindig javasolt ügyvéddel konzultálni! Az ügyvéd anyagi felelősséget vállal az ügyfeleknek személyre szabottan adott jogi tanácsokért, amit felelősségbiztosítás is biztosít.
Összegzés
A tartási szerződés érzékeny, személyes bizalomra épülő jogviszony, amelyet érdemes megfelelő szakértelemmel és körültekintéssel kialakítani – különösen, ha ingatlan is szerepel az ügyletben. A jól megfogalmazott, biztosítékokkal alátámasztott szerződés segíthet elkerülni a későbbi jogvitákat és biztosíthatja mindkét fél érdekeinek érvényesülését.
Ne feledje, visszterhes vagyonátruházás esetén illetéket kell fizetnie!
Tartási szerződést kötne ingatlanra és ügyvédet keres? Hívjon minket!
Kapcsolatfelvétel
Hívhat minket az alábbi számon vagy töltse ki az űrlapot és visszahívjuk.
Kategóriák:

Csapatunk
Dr. Eszlári András
Tartalomjegyzék
Legutóbbi bejegyzések

Közös tulajdon megszüntetése per útján
A folyamat lépéseit és a bírósági gyakorlat
Tovább

Illés és Szabó Ügyvédi Társulás - Budapest ingatlanjogász csapata!
Ismerje meg budapesti csapatunkat!
Tovább

Power of Attorney in Hungary: A Simple Guide for Real Estate Transactions
A.k.a. ügyleti meghatalmazás
Tovább

Céges ingatlanvásárlás 2025-ben: ügyvédi díj, illeték, áfa és egyéb költségek
Mik a különbségek a magánszemélyekhez képest?
Tovább

Ingatlan átírás menete családon belül: Ajándékozás, adásvétel, öröklés és buktatók
Adásvétel vagy ajándékozás?
Tovább

Élettársi vagyonjogi szerződés 2025-ben
Vagyonelkülönítés csak vagyonjogi szerződéssel
Tovább
Ajánlatunk
Adásvételi szerződés
A vételár 0,45%-a(min. 150 000 Ft; max. 600 000 Ft)
Országszerte egységes áron!
- Lakóingatlanra
- 1 garázs
- 1 tároló
- ÁFA