Ingatlan ajándékozási szerződés
Az ingatlan ajándékozási szerződés lényege, hogy az ajándékozó ingyenesen átad a megajándékozottnak egy, a tulajdonában lévő ingatlant. Ajándékozási szerződés megkötése előtt mind az ajándékozónak, mind a megajándékozottnak érdemes tisztában lennie néhány fontos jogi és gyakorlati szemponttal:
- Az ajándékozási szerződés egy kétoldalú jogügylet, amelyben az ajándékozó ingyenesen átadja a megajándékozottnak egy vagyontárgy tulajdonjogát vagy más vagyoni értékű jogát.
- Ingatlan ajándékozásakor a szerződést minden esetben írásba kell foglalni. A szerződés csak akkor alkalmas a földhivatali bejegyzésre, ha azt ügyvéd ellenjegyezte, vagy közjegyző közokiratba foglalta.
- Az ajándékozás illetékköteles. Azonban egyenes ági rokonok (szülő, gyermek, nagyszülő, unoka) közötti ajándékozás, valamint házastársak és testvérek közötti ajándékozás illetékmentes.
- Az ajándék visszakövetelhető - de csak szigorú szabályok mentén.
- Halál esetére szóló ajándékozási szerződést is lehet kötni.
Érdeklik a részletek? Olvasson tovább?

Nagyszülő - unoka között igen gyakori az ajándékozás
Az ingatlan ajándékozási szerződés tartalma
Mielőtt az ember ingatlant ajándékozna, érdemes végig gondolni, hogy miben is szeretne megállapodni a megajándékozott-tal. Egy jó ingatlan ajándékozási szerződésben általában a lentieket találhatjuk:
- Az ajándékozó és a megajándékozott adatai
- Az ingatlan adatai
- Az ingyenes tulajdonjog átruházó ügyletre irányuló szerződéses akarat kinyilvánítása
- Az ingatlan forgalmi értékére vonatkozó nyilatkozat
- Az ingatlan meghatározott célú felhasználására vonatkozó kötelezettségvállalás
- Visszakövetelési joggal kapcsolatos feltételek
- Az ajándékozó a maga részére haszonélvezeti jogot tarthat fenn
- Elidegenítési és terhelési tilalom a haszonélvezeti jog biztosítására
Az ajándékozó és a megajándékozott szabadon állapodhatnak meg egyéb feltételekben is, amennyiben azok nem ütköznek a jogszabályokba. Például kiköthetik, hogy a megajándékozottnak gondoskodnia kell az ingatlan karbantartásáról, vagy hogy bizonyos időközönként be kell engednie az ajándékozót, vagy annak egy családtagját az ingatlanba. Az már más kérdés, hogy ezek a speciális feltételek a jog eszközeivel mennyire kényszeríthetőek ki.
Mennyi az ajándékozási szerződés díja?
Tekintse meg az Illés és Szabó Ügyvédi Társulás ajánlatát!
Ingatlan ajándékozás családon belül - adó és illetékszabályok
A családon belüli ingatlan ajándékozás legfőbb kérdése általában az, hogy mennyit kell fizetni az államnak. Az ajándékozási illeték mértéke alapesetben az ingatlan tiszta értéke után:
- Lakás vagy ahhoz kapcsolódó jog esetén: 9%
- Egyéb ingatlan esetén: 18%, kivéve termőföld esetén, ahol az illeték 50%-kal csökkentett.
Az ingatlan ajándékozása illetékmentes, ha az ajándékozó egyenes ági rokona, házastársa, bejegyzett élettársa vagy testvére az ajándékozott.
Fontos:
- Az egyenes ági rokonok közé tartoznak a szülők, nagyszülők, dédszülők, gyermekek, unokák, dédunokák, valamint az örökbefogadáson alapuló rokoni kapcsolatban állók.
- A testvérek közé tartoznak a vér szerinti testvérek, féltestvérek és az örökbefogadáson alapuló testvéri kapcsolatban állók.
Ajándékba kapott ingatlan eladása 5 éven belül?
Sokan azért ajándékozzák egy családtagjuknak az ingatlant, hogy ne nekik kelljen vesződni az eladással, ritkán van, hogy egy egyszerű meghatalmazást pótolnak vele. Ha valaki 5 éven belül eladná az ajándékba kapott ingatlant, jó ha tisztában van az alábbi adójogszabályokkal:
- Főszabály: Ha az ajándékozással szerzett ingatlant 5 éven belül eladod, 15% személyi jövedelemadót (SZJA) kell fizetned a szerzett jövedelem után.
- Adóalap: Az SZJA alapja nem a teljes eladási ár (vételár), hanem a jövedelem, ami a vételár és a "megszerzési költség" különbözete.
- Megszerzési költség: Családon belüli ajándékozásnál, ahol nincs illeték, a megszerzési költség a későbbi vételár 75%-a.
- Kivétel: Az 5 év letelte után az eladás SZJA mentes.
- További szempontok: Az adó mértéke csökken, minél később történik az eladás az 5 éven belül (1-2. év: 100%, 3. év: 60%, 4. év 30%).
Ha az ingatlan eladása a tervek között van, érdemes már az ajándékozáskor tájékoztatni az ügyvédet, hogy megvizsgálhassa az esetleges adóoptimalizálási lehetőségeket.

Van, hogy ajándékozási illetéket kell fizetni
Az ajándék visszakövetelése
Bizonyos esetekben az ajándékba adott ingatlant bírói úton vissza lehet követelni:
Ha az ajándékozónak szüksége van rá a megélhetéséhez: Ha az ajándékozás után az ajándékozó helyzete annyira megváltozik, hogy az ajándék nélkül nem tud megélni, akkor visszakérheti azt. Fontos, hogy ezzel nem veszélyeztetheti a megajándékozott létfenntartását. Akkor sem kell visszaadni az ajándékot, ha a megajándékozott járadék vagy természetbeni tartás útján gondoskodik az ajándékozóról.
Az egységes bírói gyakorlat értelmében a létfenntartás veszélyeztetettségét nem az ajándékozó pillanatnyi helyzete alapján kell megítélni, hiszen azt is vizsgálni kell, hogy az ajándékozó körülményei, egészségi állapota, stb. mellett ez a helyzet állandónak tekinthető-e, vagy átmeneti jellegű, amelyben a továbbiakban változás várható (LB Pfv.II.22.070/1997 - BH 1999/2/68.).
Ha súlyos jogsértés történt: Ha az, akinek az ajándékot adták, vagy egy vele élő családtagja súlyos bűncselekményt követ el az ajándékozó vagy egy közeli hozzátartozója ellen, akkor az ajándékozó visszakérheti az ajándékot, vagy annak értékét.
A súlyos jogsértés a polgári jog által figyelembe vehető érdekek megsértését jelenti, amelyet a felek sajátos viszonyaiból kiindulva kell elbírálni. A bírói gyakorlat súlyos jogsértésnek tekinti például a jogszabályon alapuló tartási kötelezettség megszegését (LB Pfv.II.20.649/2010/6.).
Ha megváltoztak a körülmények: Ha az ajándékozáskor mindkét fél számára ismert volt egy fontos "feltevés", ami miatt az ajándékot adták, és ez a körülmény később véglegesen megváltozott, akkor az ajándékozó visszakérheti az ajándékot, vagy annak értékét, ha e körülmény nélkül nem adta volna az ajándékot.
Téves feltevésre általában élettársak közötti ajándék visszakövetelésekor szoktak a felek hivatkozni. Fontos azonban, hogy csak azok a feltevések szolgálhatnak a visszakövetelés alapjául, ahol az ajándékozó felismerhető módon erre tekintettel adta az ajándékot. Az ajándékozó reményei, esetleges elképzelései nem azonosíthatóak a jogszabályban megjelölt feltevéssel (LB Pfv.II.20.198/2011/5.).

Az ingatlan ajándékozás általában családon belül történik
Mikor NEM lehet visszakérni az ajándékot?
Még a fenti esetekben sem mindig ítéli meg a bíróság az ajándék visszaadását:
- Ha az ajándék már nincs meg: Ha az ajándék, vagy a helyébe lépett érték már nem létezik, amikor a jogsértés történt, akkor nem lehet visszakérni.
- Ha az ajándékozó megbocsátott: Ha az ajándékozó megbocsátott a sérelemért, vagy hosszú időn át nem kért semmit, akkor sem kérheti vissza az ajándékot.
- Hosszabb idő eltelt: A visszakövetelésről való lemondásnak számít, ha az ajándékozó az ajándékot megfelelő ok nélkül hosszabb idő nélkül nem követeli vissza
Kiskorúak(kal) kötnének ajándékozási szerződést?
A Ptk. alapján semmis a kiskorú törvényes képviselőjének olyan jognyilatkozata, amellyel a kiskorú ingatlanát ajándékozza. Bizonyos esetekben azonban még az ajándék elfogadásához is a gyámhatóság jóváhagyása szükséges: ez a kiskorú nem tehermentes ingatlanszerzése.
Nincs szükség a gyámhatóság jóváhagyására, ha a kiskorú ingatlanvagyonának megterhelésére az ingatlan ellenérték nélküli megszerzésével egyidejűleg, az ingyenes juttatást nyújtó személy javára történő haszonélvezet alapításával kerül sor. A bonyolult mondat lényege, hogy ha a szülő, vagy nagyszülő a kiskorú gyermeke, unokája részére ajándékoz, a haszonélvezeti jogot a gyámhatóság hozzájárulása nélkül fenntarthatja az ingatlanon.
Fontos megjegyzés
A weboldalunkon található információk a legjobb tudásunk szerint készültek, de nem garantáljuk, hogy teljesek, pontosak vagy naprakészek. A konkrét ügyek mindig egyedi megoldásokat kívánnak és a jogszabályok is változhatnak, ezért mindig javasolt ügyvéddel konzultálni! Az ügyvéd anyagi felelősséget vállal az ügyfeleknek személyre szabottan adott jogi tanácsokért, amit felelősségbiztosítás is biztosít.
Összegzés
Az ajándékozási szerződés csak látszólag egyszerű - minden esetben fontos végiggondolni az alábbiakat:
- Kik a felek? Ki az ajándékozó és ki a megajándékozott? Családtagokról van szó, vagy esetleg más kapcsolatról?
- Milyen ingatlanról van szó? Lakás, ház, telek, vagy valami más? Fontos tudni az ingatlan pontos adatait is (cím, helyrajzi szám, stb.).
- Vannak-e különleges feltételek? Például haszonélvezeti jog fenntartása, vagy esetleg az ajándék visszakövetelésének lehetősége bizonyos körülmények között?
- Mi a cél az ajándékba kapott ingatlannal? Az 5 éven belüli értékesítésnek komoly adójogi következményei lehetnek.
Az ajándékozási szerződésnek megvannak a maga hátrányai és előnyei, dönteni mindenképpen a fenti szempontok gondos mérlegelése után érdemes.
Amennyiben ajándékozással kapcsolatos kérdése lenne, vagy ügyvédre lenne szüksége, tekintse meg szolgáltatásainkat és keressen minket a lenti elérhetőségek bármelyikén:
Kapcsolatfelvétel
Hívhat minket az alábbi számon vagy töltse ki az űrlapot és visszahívjuk.

Csapatunk
Dr. Szabó Judit Anna
Tartalomjegyzék
Legutóbbi bejegyzések

CSOK ingatlan eladása - hogyan álljunk neki?
A kormányhivatalnál kell bejelentést tenni - de hogyan?
Tovább

A kellékszavatosság kizárása ingatlan adásvétel során
Mondhatja az eladó, hogy ő nem felel a rejtett hibáért?
Tovább

A foglaló buktatói ingatlan adásvétel esetén
A foglaló: biztonsági kockázat?
Tovább

Társasház közös képviselő nélkül?
Nem minden társasház működik a Tht. hatálya alatt!
Tovább

Azonnali házasságkötés? Magyar jog alatt is lehetséges!
Babaváró hitelt vesz fel és azonnal házasságot kötne? Itt vannak a szabályok!
Tovább
Ajánlatunk
Adásvételi szerződés
A vételár 0,45%-a(min. 150 000 Ft; max. 600 000 Ft)
Országszerte egységes áron!
- Lakóingatlanra
- 1 garázs
- 1 tároló
- ÁFA