
Dr. Horváth Bertold
• 4 perc olvasás
Közös tulajdon és a birtokháborítás
Közös tulajdon és a használati rend: Mit tehetünk, ha a kerítés rossz helyen van
A közös tulajdon nem ritka jelenség Magyarországon, különösen öröklés, válás vagy társasházi viszonyok esetén. Azonban sokan nincsenek tisztában azzal, milyen jogok és kötelezettségek illetik meg őket, ha az osztatlan közös tulajdonú ingatlan használatáról, birtoklásáról vagy éppen kerítéssel elhatárolt részekről van szó.
A Kúria Pfv.I.21.948/2011/9. számú döntése jól mutatja, milyen nehézségek adódhatnak, ha a felek nincsenek tisztában a közös tulajdon szabályaival. A per tárgyát képező ingatlanok közös tulajdonban álltak, az egyik fél 1/5-ös, míg a másik 4/5-ös arányban volt tulajdonos. A kisebbségi tulajdonos (felperes) azt sérelmezte, hogy a másik tulajdonos (alperes) a telken lévő kerítést nem a telekhatárra, hanem attól beljebb, 3,2 méterrel építette – elzárva ezzel a garázst és a gépjármű-beállót. A felperes birtokháborításra és az átjárási szolgalmi jog megsértésére hivatkozva kérte a kerítés és a garázs elbontását, illetve a telekhatár pontos megállapítását.
A Kúria azonban minden keresetet elutasított.
Tudni szeretné miért? Olvasson tovább!
Tartalomjegyzék
- Az ügy háttere: egy kerítés, ami nem a telekhatáron áll
- Az alperes érvei: mindenki tudta, mi hol van
- Birtokvédelmi kereset elutasítása
- Átjárási szolgalmi jog kérdése
- Telekhatár megállapítása iránti kereset elutasítása
- A Kúria álláspontja: felülvizsgálatnak nincs helye
- Összegzés
- Kapcsolatfelvétel
- Gyakran ismételt kérdések
Az ügy háttere: egy kerítés, ami nem a telekhatáron áll
A peres felek 2 ingatlanban is közös tulajdonnal rendelkeztek 1/5-4/5 arányban. A felperes a tulajdoni hányadaihoz egy adásvételi szerződéssel jutott hozzá, a szerződés megkötésekor egy használati megosztási vázrajz is készült. A felperes az adásvételi szerződéssel átjárási, vagyis útszolgalomhoz is jutott.
A főszerepet a perben egy kerítés és egy garázs játszotta, amelyek mind 1965 előtt épültek. Ezek az építmények ugyanis nem a két ingatlan hivatalos telekhatárán helyezkedtek el, hanem attól 3,2 méterrel beljebb, az 5. számú ingatlan területén húzódtak. Az I. rendű felperes keresetében kérte, hogy a bíróság kötelezze az alperest a kerítés és a garázs elbontására, és a kerítésnek a 4. számú és a 5. számú ingatlanok közötti telekhatárra való áthelyezésére, az eredeti birtokállapot helyreállítása címén. Arra is hivatkozott, hogy a kerítés és a garázs őt a szolgalmi jog gyakorlásában akadályozza. A felperes az ingatlan-nyilvántartási térképen ábrázolt határvonal természetbeni helyének meghatározása iránti igényt is előterjesztett.
Az alperes érvei: mindenki tudta, mi hol van
Az alperes azzal érvelt, hogy a kerítés nem a két telek közötti határvonalat jelöli, hanem a használat szerinti megosztást. Hivatkozott arra is, hogy a kerítés és a garázs már több mint fél évszázada léteznek, és a felperes ezek ismeretében vásárolta meg az ingatlant.
Az alperes szerint az átjárási szolgalmi jog gyakorlása nem igényli feltétlenül teherautóval való behajtás lehetőségét, és a meglévő építmények nem zárják el a megközelítés lehetőségét.
Birtokvédelmi kereset elutasítása
A bíróság arra alapozta a döntését, hogy az I. rendű felperes egy 2008-as adásvételi szerződés és egy azzal egy időben kötött használati megállapodás alapján szerezte meg a tulajdonrészét. A felperes a per során maga is elismerte, hogy a felek a csatolt vázrajz szerint használják az ingatlanokat, és nincs közöttük vita a használat módjáról. A bíróság kiemelte, hogy a felperes már 1965 óta ismerte a kialakult állapotokat, és a tulajdonrészét ezen használati rend elfogadásával vásárolta meg. Emiatt a bíróság kimondta, hogy a kerítéssel és gépkocsi-bejáróval érintett területen a felperest nem illeti meg a birtoklás joga, így birtokvédelemre sem tarthat igényt.
Átjárási szolgalmi jog kérdése
A bíróság megállapította, hogy bár a felpereseket megilleti az átjárási jog, annak pontos terjedelme nem volt rögzítve a bejegyzéskor. A felek egyetértettek abban, hogy a személygépkocsival való beállás lehetséges, a felperesek pedig nem indokolták meg, miért lenne feltétlenül szükségük tehergépkocsival történő áthaladásra. A bíróság úgy ítélte meg, hogy a több évtizede ott álló kerítés és garázs nem akadályozza a szolgalmi jog gyakorlását olyan mértékben, hogy azok elbontása indokolt lenne. Ehhez hozzájárult, hogy a felperesek nem tudtak igazolni olyan életkörülmény-változást, ami a bontást szükségessé tenné.
Telekhatár megállapítása iránti kereset elutasítása
Ezt a kereseti kérelmet a bíróság azért utasította el, mert a per során a felek között nem volt vita a szomszédos ingatlanok határvonalának helyéről. Mivel nem volt vitás kérdés, a bírósági megállapítás nem volt szükséges a felperesek jogainak megóvásához.
A bírósági gyakorlat, azaz a PK 265. számú állásfoglalás szerint a telekhatár megállapítása iránti keresetnek ugyanis szigorú feltételei vannak:
- Kérhető a bíróságtól, hogy állapítsa meg az ingatlan-nyilvántartási térképen szereplő határvonal pontos, természetbeni helyét.
- Egy ilyen kereset azonban csak akkor lehet sikeres, ha a szomszédos ingatlan tulajdonosa vitatja a telekhatár helyét.
- Amennyiben a felek egyetértenek abban, hogy a térképen jelölt határvonal hol húzódik a valóságban, a bírósági megállapítás nem kérhető, még akkor sem, ha egy kerítés ténylegesen nem a telekhatáron áll.
- Ennek oka, hogy ilyenkor nem áll fenn a „jogmegóvási szükséglet”, mivel a bírósági döntésre nincs szükség a jogok védelméhez, ha magában a határvonal helyében nincs vita a felek között.
A Kúria álláspontja: felülvizsgálatnak nincs helye
A felperesek végül a Kúriához fordultak felülvizsgálati kérelemmel, ám a legfelsőbb bírói fórum ezt hivatalból elutasította, mivel a jogszabály kizárja a felülvizsgálatot birtokvédelmi és szomszédjogi perekben, ha a másodfokú bíróság helybenhagyta az elsőfokú ítéletet.
A Kúria egyetlen pontban vizsgálta érdemben az ügyet: a telekhatár megállapítása iránti kereset kapcsán. Itt is megerősítette, hogy mivel a felek között nem volt érdemi vita a határvonalról, a megállapító kereset nem volt indokolt.
Fontos megjegyzés
Ez egy tájékoztató jellegű összefoglaló. A konkrét ügyek egyedi megoldásokat kívánnak és a jogszabályok is változhatnak, ezért mindig javasolt ügyvéddel konzultálni! Az ügyvéd anyagi felelősséget vállal az ügyfeleknek személyre szabottan adott jogi tanácsokért, amit felelősségbiztosítás is biztosít.
Összegzés
A közös tulajdon számos jogi kihívást rejthet magában, különösen, ha a tulajdonostársak közötti viszony megromlik, vagy ha egy új tulajdonos lép be a képbe. Ez az eset kiváló példa arra, hogy a közös tulajdonnal kapcsolatos jogvitákban a jogi helyzetet nem csak a tulajdoni lap és a térkép határozza meg, a beállt birtokviszonyoknak kiemelt a szerepe. A felek közötti – akár ráutaló magatartással létrejött – használati megállapodások és a régóta fennálló, kialakult gyakorlat döntő jelentőségű lehet. Mielőtt közös tulajdont vásárolna, vagy vitába szállna tulajdonostársával, mindenképpen kérje ki szakértő ügyvéd tanácsát a helyzet pontos felmérése és a lehetséges jogi lépések megtervezése érdekében.
Kapcsolatfelvétel
Hívjon minket az alábbi számon vagy töltse ki a lenti űrlapot és hamarosan keressük Önt!
Kategóriák:

Csapatunk
Dr. Horváth Bertold
Tartalomjegyzék
- Az ügy háttere: egy kerítés, ami nem a telekhatáron áll
- Az alperes érvei: mindenki tudta, mi hol van
- Birtokvédelmi kereset elutasítása
- Átjárási szolgalmi jog kérdése
- Telekhatár megállapítása iránti kereset elutasítása
- A Kúria álláspontja: felülvizsgálatnak nincs helye
- Összegzés
- Kapcsolatfelvétel
- Gyakran ismételt kérdések
Legutóbbi bejegyzések

Birtokvédelem közös tulajdon vagy társasház esetén
A tulajdonostársak mindannyian jogosultak az egész ingatlan használatára, birtoklására
Tovább

Első lakás vásárlás hitel segítségével - mit lehet tudni a 3%-os Otthon Start Programról?
3%-os Otthon Start Program!
Tovább

Zártkert művelés alól kivonás: 2025-től újra egyszerűsített eljárásban!
A cél: csökkenteni az indokolatlan adminisztratív terheket a tulajdonosok számára.
Tovább

Az ingatlan adásvételi szerződéshez szükséges dokumentumok
Mit kell mielőbb begyűjteni?
Tovább

Az előszerződés veszélyei
Foglalót adásvétel előtt CSAK előszerződéssel?
Tovább

A foglaló vagy előleg jár vissza?
Mikor jár vissza a foglaló? Mikor nem jár vissza az előleg? Választ adunk a legfontosabb kérdésekre!
Tovább
Ajánlatunk
Adásvételi szerződés
A vételár 0,45%-a(min. 150 000 Ft; max. 600 000 Ft)
Országszerte egységes áron!
- Lakóingatlanra
- 1 garázs
- 1 tároló
- ÁFA