
Dr. Illés Géza Márton
• 5 perc olvasás
Ingatlan adásvétel ügyvédi díj 2025-ben

Az ingatlan tulajdonjogának átruházása nem elképzelhető ügyvéd vagy közjegyző nélkül
Magyarországon az ingatlan adásvételi szerződésekért elkérhető ügyvédi munkadíj általában a vételár 0,3-1%-a között mozog, de ez az ügy bonyolultságától és az ügyvéd tapasztalatától és szoftveres felkészültségétől függően változhat.
Budapesten és a nagyobb városokban a magasabb ingatlanárak miatt gyakran alacsonyabb százalékos díjjal számolhatunk. Egyes ügyvédek minimum díjat is meghatároznak: a minimum munkadíj jellemzően 75.000,- és 200.000,- Ft közé esik.
Az ügyvédi díjon felül számolnunk kell még földhivatali igazgatási szolgáltatási díjjal (10.600 Ft/ingatlan), vagyonszerzési illetékkel (a vételár 4%-a) és a vételár megfizetése kapcsán banki költségekkel (több részletben utalás, illetve készpénzfelvétel díja).
Tartalomjegyzék
Mennyi az ügyvédi munkadíj ingatlan adásvétel esetén?
Ahogy fent is írtuk, országszerte és évtizedek óta bevett gyakorlat alapján az ingatlan adásvétel ügyvédi díja a vételár 0,5-1%-ában kerül megállapításra. Budapesten a magas vételárak miatt jellemzőbb a 0,5%-os munkadíj, míg vidéken magasabb %-okra számíthatunk. Sokat foglalkoztatott ügyvédek esetén ezt az összeget további 27% általános forgalmi adó is terheli. Az ügyvédi munkadíj általában nem tartalmazza a hatósági díjakat (pl. földhivatali eljárási díj, tulajdoni lap lekérésének költsége).
Az Illés és Szabó Ügyvédi Társulás tagjai országszerte a vételár (bruttó) 0,45%-ban megállapított ügyvádi munkadíjért dolgoznak!
INGATLAN ADÁSVÉTEL ÜGYVÉDI MUNKADÍJA
Budapesten, Debrecenben, Szegeden, Pécsen, Nyíregyházán, Győrben, Kaposváron és az ország számos más pontján!
Állítsa be az ingatlan vételárát a csúszkával
Ár: 60 000 000 Ft
Miért ilyen kedvező az ingatlan vásárlás ügyvédi díj ajánlatunk?
Az Illés és Szabó Ügyvédi Társulás tagjai országszerte egységes és a piaci átlagnál versenyképesebb áron készítik el az ingatlan adásvételi szerződéseket. Ennek fő oka, hogy munkánkat egy saját fejlesztésű legaltech szoftverünk támogatja, amelyet több mint 50, ingatlanjogra szakosodott ügyvéd használ nap mint nap. Ez a rendszer lehetővé teszi, hogy gyorsan, magas minőségben és hibamentesen készüljenek el a szerződések és kiegészítő dokumentumok.
A technológiai hatékonysággal megspórolt idő nem jelenik meg a díjszabásban – úgy gondoljuk, hogy a precíz, jogilag szabatos szerződés nem luxus, hanem alapelvárás kell legyen, méltányos áron.
A manapság érvényesülő magas ingatlanárak mellett az ügyvédi díj jelentős tétel lehet. Vajon megúszható ez?
Ingatlanvásárlás esetén ügyvédet vagy közjegyzőt?
Az ingatlan adásvétel ügyvédi költségeit mindig érdemes összevetni a közjegyzői díjszabással. Magyarországon az ingatlan adásvételi szerződés csak írásban érvényes. Az írásba foglalás azonban önmagában nem elég, hiszen az Inytv. alapján bármilyen tulajdonjog átruházó szerződés csak akkor alkalmas a vevő tulajdonjogának bejegyzésére, ha azt ügyvéd ellenjegyzi, vagy közjegyző közokiratba foglalja. Hogy megállapítsuk, hogy a közjegyzők munkadíja kevesebb-e, mint az ügyvédi költség lakásvásárlásnál, tekintsük át, hogy kinek-miből áll össze a díjszabása!
Közjegyzői díj (hatósági ár!)
A közjegyzői díjszabás a jog alapján meghatározott, itt tehát alkunak helye nincs. A közjegyzői díjszabásról szóló 22/2018. (VIII. 23.) IM rendeletből kiolvasható, hogy megállapítható ügyértékű két- vagy többoldalú jogügylet esetén - mint amilyen az adásvételi szerződés is - a munkadíj alapja a vételár. 10 000 000 Ft feletti, de 200 000 000 Ft-ot meg nem haladó vételár esetén az alap munkadíj legalább 86.200,- Ft, amihez hozzá kell számítani a 10 000 000 Ft feletti ügyérték 0,25%-át. Az alap munkadíj is magasabb, ha a közjegyző munkaidőn, vagy az irodáján kívül foglalja közokiratba a szerződést.
Ehhez az alap munkadíjhoz még egész biztosan hozzájön a közjegyzői költségátalány, ami az alap munkadíj 40%-a. Nem nagy tétel, de leírási díjként a közjegyző oldalanként 150 Ft-ot számít fel. Egy 9 példányban készült, 7 oldalas szerződés esetén számolva ez nagyjából 10.000,- Ft-ot tesz hozzá a közjegyzői díjhoz.
Mit jelent ez konkrét vételárakkal számolva?
Vételár | Közjegyzői díj hozzávetőlegesen |
---|---|
27.000.000,- Ft | 220.000- Ft |
35.800.000,- Ft | 250.000- Ft |
48.700.000,- Ft | 300.000,- Ft |
82.800.000,- Ft | 430.000,- Ft |
A fenti példákat a KSH országos és budapesti lakás és családi ház átlagár adatai segítségével választottuk ki.
A fentiek alapján könnyen belátható, hogy a vételár 0,3-1%-ban megállapított ügyvédi munkadíjak szinte minden esetben kedvezőbbek, mint a közjegyzői díjszabás. A közjegyzők ráadásul nem adnak jogi tanácsot, nem foglalkoznak illetéktervezéssel, peres képviseletre pedig egyáltalán nem jogosultak, így kellékszavatossági ügyekben sem rendelkeznek kellő tapasztalattal.

Lakásvásárlás ügyvédi díj kalkulátor 2025
Mi tartalmaz az ingatlan adásvételi szerződés ügyvédi díj általában?
Az ingatlan vásárlás ügyvédi díja gyakran a tranzakció egyik legnagyobb rejtett költsége, amit sokan nem is vesznek figyelembe. Az ügyvédi törvény alapján a felek a megbízási díjban szabadon állapodnak meg. A munkadíj lehet fix összegű átalány, de különösen bonyolult ügyletek esetén van, hogy a felek óradíjas alapon számolnak el. Ingatlan adásvételeknél azonban egyik sem jellemző, a tipikus az, hogy a megbízás tárgyának értékéhez, vagyis az ingatlan adásvételi szerződésben rögzített vételárhoz kötnek egy százalékos díjat. Ez annyira bevett gyakorlat, hogy az ügyvédi etikai szabályok is kitérnek rá.
Az ügyvédek százalékos ajánlatait elsősorban a helyben kialakult gyakorlat határozza meg, de szerepet játszik a konkrét ügyvéd tapasztalata és valljuk be, a leterheltsége is.
Az ügyvédi munkadíj összegébe gyakran nem számolják bele az e-hiteles tulajdoni lap másolat lekérésének díját, ami aktuálisan 4800,- Ft, illetve az ügyintézéshez gyakran szükséges postaköltségeket. Értelemszerűen az ügyvédi díjon kívül esik a földhivatal eljárási díja, ami ingatlanonként 10.600,- Ft - ez időnként meglepi az ügyfeleket. 2025. január 15. napja után indult eljárásokban, ha a vevő több részletben fizet és így tulajdonjog-fenntartáshoz kapcsolódó vevői jog is szerepel az ügyletben, a földhivatali díjjal kétszer is kell számolni.
Spórolna az illetéken?
Tudta, hogy az adásvétellel egyidejűleg (szülő, gyermek, testvér, vagy házastárs javára) ingyenesen alapított haszonélvezeti jog csökkentheti az illetékterheit?
Miben különbözik az e-ingatlanügyvédek.hu ügyvédi munkadíj ajánlata?
Amikor ingatlan adásvételről van szó, az apró részletek és a jogi biztonság kulcsfontosságúak. Szakértő jogi csapatunk teljes körű támogatást nyújt az adásvételi folyamat minden lépésében.
Szolgáltatásunk díja a következőket tartalmazza:
- Ingatlan adásvételi szerződés szerkesztése és ellenjegyzése: Az ingatlan vételárának 0,45%-a, de minimum 150.000 Ft, maximum 600.000 Ft.
- Az ügyvédi díjba beleértendő az ügyvédi okiratletét kezelésének költsége is (tulajdonjog bejegyzési engedély).
- A munkadíj az általános forgalmi adót tartalmazza.
- A munkadíjon felül fizetendő a tulajdoni lap lekérésének díja és a földhivatali eljárás igazgatási szolgáltatási díja.
Miért érdemes az e-ingatlanügyvédeket választani?
✅ Országszerte egységes és kedvező ügyvédi díj.
✅ Teljes körű jogi támogatás a szerződéskötéstől a földhivatali ügyintézésig.
✅ Online és személyes ügyintézési lehetőség.
✅ Átlátható díjszabás rejtett költségek nélkül.

Adótervezés - hogy a nagy értékű ügylet után ne terhelje több millió forint felesleges költség
Összegzés
Ingatlan adásvétel során Magyarországon a tulajdonjog átruházása kizárólag ügyvédi ellenjegyzéssel vagy közjegyzői közokiratba foglalással történhet meg. Az ügyvédi munkadíj országosan jellemzően a vételár 0,3–1%-a között mozog, de ezt befolyásolhatja az ügy bonyolultsága, az ügyvéd tapasztalata, illetve az adott térség szokásai is. A díj gyakran nem tartalmazza a földhivatali és egyéb hatósági költségeket, amelyekkel szintén számolni kell.
Az ügyvédi díjak 2025-ben is változhatnak, ezért fontos, hogy alaposan tájékozódjon a lehetőségekről, és olyan szakértőt válasszon, aki megbízható és tapasztalt:
- Mindenképpen kérjen írásos tájékoztatást az ügyvédi díjakról és a felmerülő egyéb költségekről.
- Ellenőrizze az ügyvéd szakmai tapasztalatát és referenciáit.
- Győződjön meg róla, hogy az ügyvéd rendelkezik-e a szükséges biztosítással.
- Olvassa el alaposan az adásvételi szerződést, és kérdezzen rá minden olyan pontra, amelyet nem ért.
- Ne írjon alá semmit, amíg nem biztos abban, hogy minden feltételt megértett.
Illés és Szabó Ügyvédi Társulás - ingatlan ügyvéd csapat!
Kapcsolatfelvétel
Hívhat minket az alábbi számon vagy töltse ki az űrlapot és visszahívjuk.
Kategóriák:

Csapatunk
Dr. Illés Géza Márton
Tartalomjegyzék
Legutóbbi bejegyzések

Társasházi közös képviselők nyilvántartása - 2025. május 1-ig van idő
A társasházi törvény és az ingatlan-nyilvántartás új kötelezettségeket hoztak!
Tovább

Osztatlan közös tulajdon eladása - tippek és tanácsok
Tárgyalási stratégiák, elővásárlási jog!
Tovább

Elővásárlási jog társasház esetén
Társasház elővásárlási jog - van ilyen?
Tovább

Ajándékba kapott ingatlan eladása 5 éven belül?
Meddig kell SZJA-t fizetni és hogy mivel csökkenthető az adóalap?
Tovább

Illés és Szabó Ügyvédi Társulás - Budapest ingatlanjogász csapata!
Ismerje meg budapesti csapatunkat!
Tovább

Mi a különbség a közös képviselő és a társasházkezelő között?
A közös képviselő, az intézőbizottság, vagy a társasházkezelő kulcsszerepet tölt be a társasházak működésében.
Tovább
Ajánlatunk
Adásvételi szerződés
A vételár 0,45%-a(min. 150 000 Ft; max. 600 000 Ft)
Országszerte egységes áron!
- Lakóingatlanra
- 1 garázs
- 1 tároló
- ÁFA