
Dr. Szabó Judit Anna
• 7 perc olvasás
FRISS: Megismerhetőek a helyi önazonosság védelméről szóló törvényt értelmező kormányrendelet szabályai
Helyi önazonosság védelme és a részletszabályok
A Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium társadalmi egyeztetésre közzétette a Hövtv. jogvédelmi eszközeinek alkalmazására vonatkozó szabályokról szóló kormányrendelet tervezetét, vagyis a helyi önazonosság védelméről szóló, köznapi néven településvédelmi törvény részletszabályai hamarosan jogszabályi formát öltenek!
FIGYELEM: A helyi önazonosság védelméről szóló törvényt a jövőben alkalmazó települések listája egyelőre nem ismert!
A lentiekben a társadalmi egyeztetésre bocsátott szöveg elővásárlási jogra vonatkozó részeit ismertetjük - fontos, hogy az itt ismertetett szabályok a Magyar Közlönyben történő megjelenésig változhatnak! A társadalmi egyeztetésre július 18-ig van lehetőség, az észrevételet erre az e-mail címre várják: [email protected]
Tartalomjegyzék
- Az adásvételi szerződésekkel kapcsolatos menetrend
- Kik élhetnek elővásárlási joggal?
- Kell-e ügyvéd a szerződéskötéshez?
- Az ingatlan eladás bejelentése az önkormányzat részére
- Mit kell tartalmaznia az eladó által előterjesztett kérelemnek?
- Hogyan kell közölni az adásvételi szerződést?
- Hogyan kell gyakorolni az elővásárlási jogot?
- A jegyző eljárása a 30 napos határidő eltelte után
- Mentesség, vagy kedvezmény igazolása
- Összegzés
- Kapcsolatfelvétel
- Gyakran ismételt kérdések
Az adásvételi szerződésekkel kapcsolatos menetrend
- A felek aláírják az adásvételi szerződést.
- Az eladó az aláírástól számított nyolc napon belül a jegyző részére vételi ajánlat közlése iránti kérelmet nyújt be.
- A jegyző a kérelem beérkezését követő 8 napon belül az adásvételi szerződésen – az eladó és a vevő nevén kívül – anonimizálja és kitakarja a hitel és pénzkölcsön nyújtásával összefüggő adatokat.
- A jegyző közli a vételi ajánlatot az önkormányzati elővásárlásra jogosultakkal.
- A jegyző legkésőbb 8 napon belül azonosítja az ingatlannal telekhatáros ingatlan tulajdonosait.
- A jegyző közli a vételi ajánlatot az ingatlannal telekhatáros ingatlan tulajdonosaival, valamint a települési elővásárlásra jogosultakkal (ez utóbbiakkal hirdetményi úton).
- Az elővásárlási jog jogosultja 30 napos jogvesztő határidővel tehet az adásvételi szerződésre elfogadó, vagy az elővásárlási jogáról lemondó nyilatkozatot.
- A jegyző az adásvételi szerződést a joggyakorlási határidő utolsó napját követő munkanapon veszi le a hirdetőtábláról.
- A jegyző a hozzá benyújtott adásvételi szerződést és az elővásárlásra jogosultak jognyilatkozatait az iratjegyzékkel együtt megküldi az eladó részére.
Településvédelmi kormányrendelet társadalmi egyeztetés alatt!
Kik élhetnek elővásárlási joggal?
Az önkormányzatok rendeletben jogosultak dönteni arról, hogy kiket illet meg elővásárlási jog, de ha mindenkire kiterjesztik, akit a Hötv. említ, akkor a jogosultak sorrendje a következő:
- Az önkormányzat vagy az általa kijelölt, többségi tulajdonában álló gazdasági társaság.
- A szomszédos telek (telekhatáros ingatlan) tulajdonosa.
- Az adott településen ingatlantulajdonnal rendelkező személy, a következő alábontásban:
- elsőbbséget élveznek a lakóhellyel rendelkező személyek,
- őket követik a tartózkodási hellyel rendelkező személyek.

A településvédelmi rendeleteket minden esetben az önkormányzat hozza majd meg
Kell-e ügyvéd a szerződéskötéshez?
A kormányrendelet nem említi, hogy ügyvéd által ellenjegyzett vételi ajánlatot kellene közölni az önkormányzattal, de ha a szerződés tartalma nem megfelelő, vagy azon bármiért utólag módosítani szükséges, akkor az egész közlési procedúrát újra kell kezdeni, ezért praktikus okokból fontos, hogy az iratanyagot ügyvéd készítse.
Ki fizeti az ügyvédet, ha az elővásárlásra jogosulttal kell szerződést kötni?
Külön megegyezés hiányában az általános elv az, hogy az fizeti az ügyvédet, aki megbízta. Ez a legtöbb esetben a vevőt jelenti. Ha azonban az elővásárlásra jogosult elviszi a lakást, vagy házat, akkor van, hogy a vevő nehezményezi, hogy miért került sok százezer forintjába, hogy a telekszomszéd 10 600 Ft igazgatási szolgáltatási díjért vehessen egy lakóingatlant?
Van, hogy az adásvételi szerződésbe beleírják, hogy amennyiben az elővásárlásra jogosulttal jön létre a szerződés, a szerződésben pontosan meghatározott ügyvédi díjat átvállalja (pontosabban megfizeti a vevőnek). Bár az eladó és a vevő alapesetben nem tehetnek harmadik személyeket kötelező vállalásokat, ha az elővásárlási jog gyakorlása azt jelenti, hogy az elővásárlásra jogosult magára nézve mindent kötelezőnek ismer el, ami a vételi ajánlatban (adásvételi szerződésben) szerepel.
Álláspontom szerint tisztább, ha az olyan településen kerül sor az adásvételre, ahol a helyi önazonosságot rendelettel védik, akkor az eladó bízza meg az ügyvédet az okiratszerkesztéssel, az elővásárlási ügyintézéssel és a földhivatali eljárásra szóló jogi képviselettel is.
INGATLAN ADÁSVÉTEL ÜGYVÉDI DÍJA
Az Illés és Szabó Ügyvédi Társulás ajánlata országszerte érvényes.
Állítsa be az ingatlan vételárát a csúszkával
Ár: 60 000 000 Ft
Az ingatlan eladás bejelentése az önkormányzat részére
A tulajdonos, mint eladó (vagy a képviseletében eljáró ügyvéd) a jegyző részére az aláírástól számított nyolc napon belül, egységes okiratba foglalt adásvételi szerződéssel azonos tartalmú vételi ajánlat közlése iránti kérelmet köteles benyújtani arra vonatkozóan, hogy a jegyző az adásvételi szerződést
- az önkormányzati szervekkel közvetlenül,
- az ingatlannal telekhatáros ingatlan tulajdonosával, illetve az ingatlan fekvése szerinti településen ingatlantulajdonnal rendelkező személlyel a helyben szokásos módon hirdetményi úton közölje,
valamint az elővásárlási jog gyakorlása érdekében szükséges további intézkedéseket tegye meg.
A kérelem benyújtása ingyenes, azért az önkormányzat díjat nem számíthat fel.
Mit kell tartalmaznia az eladó által előterjesztett kérelemnek?
A Korm. rendelet 1. sz. mellékletében szabályozott a kérelem adattartalma - nem kizárt, hogy egyes önkormányzatok formanyomtatványt is rendszeresítenek. Ha a kérelem, vagy az adásvételi szerződés adattartalma hiányos, a jegyző a kérelmet – a szükséges adatok megjelölésével – visszaküldi.
A kormányrendelet értelmében a kérelmen szerepelnie kell a kérelmező aláírásának és kérelmező nyilatkozatának arról, hogy a kérelemben feltüntetett adatok a valóságnak és az adásvételi szerződésben foglaltaknak megfelelnek. A kormányrendelet ugyan nem zárja, ki, hogy jogi képviselő járjon el az eladó képviseletében, a bonyodalmak elkerülése érdekében érdemes ügyelni arra, hogy a nyilatkozatot akkor is az eladó írja alá, ha egyébként a benyújtására ügyvédet bízott meg.
Hogyan kell előterjeszteni a kérelmet?
A kérelmet a jegyző részére
- e-papíron
- postai úton
- személyesen kell eljuttatni.
A helyi rendelet más benyújtási módokat is meghatározhat. A kérelemhez mellékelni kell az adásvételi szerződés egy eredeti példányát, vagy annak hiteles másolatát.
Bélyegzőlenyomat is kell?
A legfontosabb érdekesség, hogy gazdálkodó szervezet, egyéb szervezet kérelmező esetében a kormányrendelet előírja, hogy a kérelem tartalmazza a bélyegzőlenyomatát, holott gazdasági társaságok esetén semmilyen jogszabály nem írja elő, hogy ilyennel rendelkezzenek, az állam nem is tartja nyilván a bélyegzőket. Az ügyvéd által ellenjegyzett aláírásmintákon és a közjegyzők által készített aláírási címpéldányokon sem szerepel bélyegző.
Hogyan kell közölni az adásvételi szerződést?
- a polgármesteri hivatal vagy a közös önkormányzati hivatal kézbesítője útján,
- postai úton, hivatalos iratként történő kézbesítéssel, valamint
- a digitális államról és a digitális szolgáltatások nyújtásának egyes szabályairól szóló törvényben meghatározott módon.
Az adásvételi szerződést az ingatlannal telekhatáros ingatlan tulajdonosával postai úton hivatalos iratként, a tulajdoni lapon szereplő címre kell közölni. Fontos tudni, hogy a tulajdoni lapon szereplő adatokat most még nem szinkronizálták a személyiadat- és lakcím-nyilvántartással, így aki szeretne elővásárlási jogot gyakorolni az jobban teszi, ha már most bejelenti a lakcíme változását.
Kifüggesztés
Az adásvételi szerződés hirdetményi úton történő közlése az ingatlan fekvése szerinti településen ingatlantulajdonnal rendelkező személyek elővásárlási joga esetén különösen fontos. A hirdetményi közlés az önkormányzat polgármesteri hivatalának vagy a közös önkormányzati hivatal hirdetőtáblájára való kifüggesztéssel történik. Az itt történő kifüggesztés minősül "hivatalosnak", a honlapos, vagy elektronikus közzététel csak tájékoztató jellegű.
A jegyző a kifüggesztett adásvételi szerződésre rávezeti a kifüggesztés időpontját és a települési elővásárlásra jogosult jognyilatkozatának megtételére nyitva álló 30 napos határidő első és utolsó napját.
Az eladó a kérelmet az adásvételi szerződés kifüggesztéséig vonhatja vissza. A visszavonás alapján a jegyző az adásvételi szerződést visszaküldi az eladó részére.

A CSOK-kal vásárlók mentességet élveznek
Hogyan kell gyakorolni az elővásárlási jogot?
Az elfogadó jognyilatkozat tartalmi követelményeit a helyi önazonosság védelméről szóló kormányrendelet 10–11. §-ai szabályozzák. A dokumentum érvényessége érdekében az alábbi elemeket mindenképp tartalmaznia kell kifejezett nyilatkozatot az elfogadásról - pl.: „Az adásvételi szerződést az abban foglalt feltételekkel elfogadom.” Egyértelmű hivatkozás is szükséges a konkrét adásvételi szerződésre.
Amennyiben a jegyző megállapítja, hogy az elfogadó jognyilatkozat az azt átadó elővásárlásra jogosulttól származik, ezt a tényt az elfogadó jognyilatkozaton az aláírásával igazolja, és azt átveszi.
Ha a képviselőtestület úgy dönt, akár az is rendelkezhet elővásárlási joggal, aki az adott településen rendelkezik ingatlantulajdonnal. E csoporton belül az elővásárlási jog gyakorlására jogosultak sorrendje a következő:
- elsőbbséget élveznek azok, akik lakóhellyel rendelkeznek a településen,
- őket követik azok, akiknek tartózkodási helye van ott.
Az azonos jogosultsági körbe tartozók közül pedig az élvez elsőbbséget, akinek az ingatlana közelebb fekszik az eladásra kínált ingatlanhoz.
Mit jelent a „közelebb fekvő ingatlan”?
A korm. rendelet jelenlegi szövege szerint az minősül közelebbi ingatlannak, amelynek a távolsága az eladásra kínált ingatlantól gyalogosan (közúton vagy nem lezárt magánúton) mérve rövidebb. Ez a szabály a társasházi, lakásszövetkezeti, ikerházi és sorházi lakásokra is megfelelően alkalmazandó.
Fontos gyakorlati megkönnyítés, hogy a telekhatárosság tényét a jogosultság igazolása során nem kell külön bizonyítani – elegendő a vevői nyilatkozatban ezt megjelölni.
A jegyző eljárása a 30 napos határidő eltelte után
A jegyző az elővásárlási jog gyakorlásával kapcsolatos nyilatkozattételre nyitva álló határidő leteltét követő nyolc napon belül a beérkezett vagy átvett jognyilatkozatokról iratjegyzéket készít, és azt az adásvételi szerződés eredeti példányával, valamint a jognyilatkozatokkal és a közzétételről, valamint a levételről küldött igazolással együtt megküldi az eladó részére.
Ha elfogadó jognyilatkozatot nem nyújtottak be, az iratjegyzékben ennek tényét kell rögzíteni.
Az iratjegyzék a tulajdonjog-bejegyzés iránti ingatlan-nyilvántartási eljárásban az elővásárlási joggal kapcsolatos kötelezettségek igazolására felhasználható.
Mentesség, vagy kedvezmény igazolása
A dologi jogvédelmi eszköz hatálya alá tartozó ingatlan adásvétele esetén az adásvételi szerződés megkötésekor a mentességgel, vagy kedvezménnyel bíró betelepülő
- egyszerűsített eljárással, vagy egyedi eljárásban szerzett mentesség/kedvezmény esetén eljárásban meghozott döntéssel
- ha pedig önkormányzati rendelet erejénél fogva illeti meg a mentesség/kedvezmény, akkor a jegyző által kiállított hatósági bizonyítvánnyal
igazolhatja a mentességét.
Fontos megjegyzés
A weboldalunkon található információk a legjobb tudásunk szerint készültek, de nem garantáljuk, hogy teljesek, pontosak vagy naprakészek. A konkrét ügyek mindig egyedi megoldásokat kívánnak és a jogszabályok is változhatnak, ezért mindig javasolt ügyvéddel konzultálni! Az ügyvéd anyagi felelősséget vállal az ügyfeleknek személyre szabottan adott jogi tanácsokért, amit felelősségbiztosítás is biztosít.
Összegzés
2025-ben új szabályok léptek hatályba a helyi védett területeken fekvő ingatlanok adásvétele kapcsán. Ezek célja, hogy megőrizzék a települések közösségi jellegét, és biztosítsák a helyben élők jogát az ingatlanvásárláshoz. Ha az önkormányzat ilyen tartalmú rendeletet hoz, és az eladó az egy ingatlant nem mentességet élvező személynek kívánja eladni, elővásárlási jog illeti meg az önkormányzatot, a szomszédos ingatlan tulajdonosát, majd a településen ingatlannal rendelkező magánszemélyeket.
A sorrendben elsőbbséget élvez, akinek lakóhelye van a településen, és azon belül is az, akinek az ingatlana gyalogosan mérve közelebb van az eladott ingatlanhoz.
Ügyvédet keres az elővásárlási joggal terhelt ingatlan adásvételéhez? Vegye fel velünk a kapcsolatot!
Kapcsolatfelvétel
Hívjon minket az alábbi számon vagy töltse ki a lenti űrlapot és hamarosan keressük Önt!
Kategóriák:

Csapatunk
Dr. Szabó Judit Anna
Tartalomjegyzék
- Az adásvételi szerződésekkel kapcsolatos menetrend
- Kik élhetnek elővásárlási joggal?
- Kell-e ügyvéd a szerződéskötéshez?
- Az ingatlan eladás bejelentése az önkormányzat részére
- Mit kell tartalmaznia az eladó által előterjesztett kérelemnek?
- Hogyan kell közölni az adásvételi szerződést?
- Hogyan kell gyakorolni az elővásárlási jogot?
- A jegyző eljárása a 30 napos határidő eltelte után
- Mentesség, vagy kedvezmény igazolása
- Összegzés
- Kapcsolatfelvétel
- Gyakran ismételt kérdések
Legutóbbi bejegyzések

A 3 százalékos hitel feltételei - mit lehet tudni az Otthon Start Programról?
3%-os lakáshitel állami támogatással
Tovább

Ingatlan adásvétel ügyvédi díj 2025-ben
Próbálja ki kalkulátorunkat!
Tovább

Lakásbérleti szerződés - a 40 leggyakoribb kérdés
A 40 legfontosabb kérdés, amit bérlőként és bérbeadóként fel kell tennie!
Tovább

Ki fizeti a kiköltözési nyilatkozatot?
A kiköltözési nyilatkozat költségviselése gyakran vita tárgya
Tovább

Ingatlan adásvételi szerződés - az ügyvédi díjat ki fizeti?
Általában a vevő fizet - sajnos sokszor az eladó helyett is
Tovább

Osztatlan közös tulajdon eladása - tippek és tanácsok
Tárgyalási stratégiák, elővásárlási jog
Tovább
Ajánlatunk
Adásvételi szerződés
A vételár 0,45%-a(min. 150 000 Ft; max. 600 000 Ft)
Országszerte egységes áron!
- Lakóingatlanra
- 1 garázs
- 1 tároló
- ÁFA