
Dr. Illés Géza Márton
• 9 perc olvasás
Itt a 3%-os Otthon Start program kormányrendelete!
Otthon Start program - július 21-én megjelent a kormányrendelet tervezete
Társadalmi egyeztetésen az első lakástulajdon-szerzést ösztönző Otthon Start hitelprogramról szóló kormányrendelet tervezete! A Miniszterelnökség a társadalmi egyeztetés során a véleményeket 2025. július 29-ig várja, a [email protected] e-mail címen. Fontos, hogy a kormányrendelet végleges szövege a Magyar Közlönyben jelenik meg, a jelen cikk olyan rendelkezésekre hivatkozhat, amelyek később változhatnak, vagy egészen ki is kerülhetnek a jogszabályszövegből.
A jogszabály nem definiál minden kulcsfogalmat, a „lakóingatlan” fogalmát például a CSOK Plusz hitelprogramról szóló kormányrendeletből, a tulajdonszerzés időpontját a Polgári Törvénykönyvből ismerhetjük meg.
A cikkben a leggyakrabban felmerülő kérdésekre igyekszünk választ adni:
Tartalomjegyzék
- Mi lehet a hitelcél a 3%-os lakáshitel esetén?
- A 3 százalékos hitel feltételei
- Ki számít első lakásvásárlónak?
- Mi számít első lakásnak és mi nem?
- Mit kell tudni a 1,5 millió forintos négyzetméterárról?
- Mennyi idő, amíg a bank elbírálja az Otthon Start programos kölcsönkérelmet?
- Milyen kölcsönfelvételi díjakkal kell számolni?
- Előtörleszthető lesz a kölcsön?
- Meddig kerül jelzálog az ingatlanra?
- Milyen személyi feltételeknek kell megfelelni?
- Mennyi lesz a kamattámogatás összege?
- Mik a 3 százalékos hitel visszafizetésének szabályai?
- Mit vizsgálnak majd az értékbecslők?
- Mi az egylakásos lakóépület?
- Mit jelent a lakás?
- Első lakás vásárlás lépésről lépésre
- Összegzés
- Kapcsolatfelvétel
- Gyakran ismételt kérdések
Mi lehet a hitelcél a 3%-os lakáshitel esetén?
Építéshez és vásárláshoz is fel lehet venni az államilag támogatott hitel.
Mit lehet vásárolni, vagy építeni?
Magyarország területén lévő belterületi lakást vagy egylakásos lakóépületet lehet a 3%-os hitellel vásárolni, vagy építeni.
A 3 százalékos hitel feltételei
A kölcsön összege nem haladhatja meg az 50 000 000 forintot. A kölcsön teljes futamideje legfeljebb 25 év. Az ügyfél által fizetendő kamat éves mértéke nem haladhatja meg a 3 százalékot. Az igénylő az otthon megvásárlásához a hitelprogramot 10 százalékos önerővel veheti igénybe. A kölcsön folyósítása az otthon vásárlása esetén a kölcsönszerződés megkötését követően, egy összegben történik.
A vételár, vagy az érték számít majd?
A hitelprogramban megvásárolni vagy építeni kívánt
- a lakás értéke vagy bekerülési költsége legfeljebb bruttó 100 000 000 Ft,
- az egylakásos lakóépület értéke vagy bekerülési költsége legfeljebb bruttó 150 000 000 Ft lehet.
Fontos, hogy vásárlásnál a vételár legfeljebb 20 százalékkal térhet el a hitelintézet által megállapított forgalmi értéktől.
Hitelszakértőt keres?
Szeretné, hogy az Illés és Szabó Ügyvédi Társulás és a hitelszakértő partnerei együtt segítsék az adásvétel folyamatában? Vegye fel velünk a kapcsolatot!
TovábbKi számít első lakásvásárlónak?
A kölcsön abban az esetben igényelhető, ha az igénylő a kölcsön iránti kérelem benyújtásának időpontjában és a benyújtását megelőző tíz éven belül nem rendelkezett saját tulajdonú belterületi lakóingatlannal.
Honnan számít a 10 év?
A Ptk. 5:38. § (2) bek. értelmében ingatlan tulajdonjogának átruházással (adásvétel, ajándék, apport) való megszerzéséhez az átruházásra irányuló szerződés és erre tekintettel a tulajdonjog átruházásának az ingatlan-nyilvántartásba való bejegyzése szükséges. A 10 év tehát akkor indul, amikor a tulajdoni lapról az eladót törölték. Az időtartam vége az kölcsön iránti kérelem benyújtásának időpontja.
Már szeptember előtt adásvételi szerződést kötöttem, igényelhetem a 3%-os kölcsönt?
A kölcsön igénylését kizárólag otthon vásárlása esetén az adásvételi szerződés megkötését követő 180 napon belül, vagy otthon építése esetén a használatbavételi engedély kiállítását megelőzően lehet a kölcsönkérelem benyújtásával kezdeményezni a hitelintézetnél.

Végre ismertek az első lakás kedvezményes hitel feltételei
Mi számít első lakásnak és mi nem?
Lakás a belterületi lakóingatlan. De!
A tulajdoni hányadtól és lakóingatlanok számától függetlenül hitelprogram a következő esetekben is igényelhető, ha 10 éven belül az igénylő legfeljebb
- olyan belterületi lakóingatlanban rendelkezett tulajdonjoggal, amelyben tulajdoni hányadának (!) aktuális piaci értéke vagy – már visszterhesen elidegenített ingatlan esetén – az adásvételi szerződésben szereplő vételára nem haladta meg a 15 000 000 Ft-ot
- olyan belterületi lakóingatlannal rendelkezett, amelynek lebontását az építésügyi hatóság elrendelte vagy engedélyezte,
- olyan belterületi lakóingatlannal rendelkezett, amely haszonélvezettel terhelten került a tulajdonába, ÉS az érintett lakóingatlanban a kölcsön iránti kérelem benyújtásakor is a haszonélvező lakik.
Szintén igényelhető a kölcsön akkor is, ha az igénylő a kölcsön iránti kérelem benyújtásának időpontjában és a benyújtását megelőző tíz éven belül legfeljebb egy belterületi lakóingatlanban legfeljebb 1/2 (vagyis 50%-ot meg nem haladó) tulajdoni hányaddal rendelkezett.
A kormányrendelet szövege értelmében, ha több lakóingatlanban is volt már (akár csekély) tulajdoni hányada valakinek, akkor nem igényelheti az Otthon Start hitelt – arról azonban nem szabad megfeledkezni, hogy ha bármely lakóingatlanban a tulajdoni hányad aktuális értéke, vagy értékesítéskori vételára nem haladta meg a 15 millió, akkor azok nem számítanak.
Korábbi szerződés felbontása lehetséges?
Ha valaki korábban ingatlan tulajdont kapott ajándékba, nem kizárt, hogy egy egyszerűsített per végén az eredeti állapot álljon helyre, a tulajdonos lekerüljön a tulajdoni lapról és ismét első lakásvásárlónak minősüljön. Korábban elég volt az átruházó szerződést felbontani és ezt bejelenteni a földhivatalba, de 2025. január 15. óta elengedhetetlen a perindítás.
Házastársak hogyan vehetnek részt a hitelprogramban?
Igen. Elegendő, ha az egyik házasfél megfelel az igénylési feltételeknek.
INGATLAN ADÁSVÉTEL ÜGYVÉDI DÍJA
Budapesten, Debrecenben, Miskolcon, Pécsen, Nyíregyházán, Szegeden, Győrben, Szolnokon, Szombathelyen és az ország számos más pontján!
Állítsa be az ingatlan vételárát a csúszkával
Ár: 60 000 000 Ft
Mit kell tudni a 1,5 millió forintos négyzetméterárról?
Nem vehető igénybe a kölcsön, ha az otthon vételára (bekerülési költsége) a hasznos alapterület négyzetméterára tekintetében meghaladja a bruttó 1 500 000 forintot. Vagyis lakóházak esetén a négyzetméterár a lakóépület tekintetében fontos, a telekre jutó vételár ebben a tekintetben nem számít.
Mennyi idő, amíg a bank elbírálja az Otthon Start programos kölcsönkérelmet?
A hitelintézet a kölcsönkérelmet
- otthonvásárlás esetén a kölcsönkérelem benyújtása napját követő 30 napon belül,
- otthon építése esetén a kölcsönkérelem benyújtása napját követő 60 napon belül bírálja el
A határidőbe azonban nem számít bele az ügyfél részére szükség esetén biztosított, legalább 10 napos hiánypótlási idő.
Ha a szerződéskötésnek nincs akadálya, akkor a bírálatot követő 10. naptól a kölcsönszerződés megkötését a hitelintézet lehetővé teszi.

Első lakás kedvezményes hitel - sokan beleférnek
Milyen kölcsönfelvételi díjakkal kell számolni?
A hitelintézet az igénylőktől a kölcsön igénylésével és folyósításával összefüggésben kizárólag legfeljebb 30 000 forint bármilyen jogcímű díjat kérhet, ide nem értve az értékbecslés és a helyszíni szemle díját.
Előtörleszthető lesz a kölcsön?
Igen. A kölcsön előtörlesztése esetén azonban az érvényesített költségek mértéke nem haladhatja meg az előtörlesztett összeg 1 százalékát. Ez azonban nem jelenti automatikusan azt, hogy büntetőkamattal sem kell számolni a túl korai előtörlesztés miatt.
Meddig kerül jelzálog az ingatlanra?
A vásárolt otthonra a kölcsön igénybevételéről szóló szerződés megkötését, épített otthonra az építőipari kivitelezési tevékenység végzésének idejére és a használatbavételi engedély kiadását követően
- 5 évre, az állam javára jelzálogjog, valamint
- annak biztosítására elidegenítési és terhelési tilalom kerül bejegyzésre
- a kölcsönszerződés megkötése időpontjában fennálló kölcsönösszeg 20 százalékának erejéig,
Az időszak lejártát követően, illetve ha a támogatott személy az e rendeletben és a szerződésben foglalt kötelezettségeinek eleget tettek, a kormányhivatal intézkedik az állam javára bejegyzett jelzálogjog, valamint elidegenítési és terhelési tilalom törlése iránt.
Kell lakásbiztosítást kötni?
Az otthonra a támogatott személynek lakásbiztosítással kell rendelkeznie.
Milyen személyi feltételeknek kell megfelelni?
A kölcsön csak annak adható, aki büntetlen előéletű, nincs jelentős köztartozása, és legalább 2 éve folyamatosan, jelenleg is jogszabályban meghatározott biztosítási vagy kiegészítő jogviszonnyal rendelkezik, ezt hitelt érdemlően igazolni tudja.
Büntetlen előélet:
Az igénylőnek büntetlen előéletűnek kell lennie.
Köztartozás-mentesség:
Az igénylőnek nem lehet a jogszabályban meghatározott összeget meghaladó köztartozása az állami adóhatóságnál. Ha mégis van, 14 napja van rendezni azt és ezt igazolni - ebben az esetben igényelheti a kölcsönt. Amennyiben nem szerepel a köztartozásmentes adatbázisban, erről nyilatkoznia kell, teljes bizonyító erejű magánokiratban.
Társadalombiztosítási jogviszony:
Az igénylőnek igazolnia kell, hogy a kölcsönkérelem benyújtásakor biztosított a magyar társadalombiztosításban, vagy vele egyenértékű jogviszonya van, továbbá legalább két éve folyamatosan ilyen jogviszonyban áll.
Ez azt jelenti, hogy:
- Az igénylő 30 napnál nem régebbi igazolással bizonyítja, hogy:
- Jelenleg magyar társadalombiztosítási jogviszonnyal rendelkezik (kivéve közfoglalkoztatottakat), vagy
- Kiegészítő tevékenységet folytató személy (például nyugdíj melletti vállalkozó), vagy
- Magyarországon, de más állam vagy nemzetközi szervezet társadalombiztosítási rendszerébe tartozik munkavégzés alapján.
- A jogosultsághoz legalább 2 év folyamatos biztosítotti jogviszony szükséges. Ebbe az is beleszámít:
- Ha az igénylő nappali tagozatos tanulmányokat folytatott hazai közép- vagy felsőoktatásban, és erről megfelelő igazolást ad,
- Ha külföldön tanult, és a megszerzett oklevél magyar hatóság szerint elismert,
- Ha magyarországi munkavégzése alatt másik állam vagy nemzetközi szervezet TB-rendszerében biztosított volt, és ezt igazolja,
- Ha kiegészítő tevékenységet végzett.
A két évbe beleszámító különböző jogviszonyok is összeadhatók, és akkor számítanak folyamatosnak, ha a jogviszonyban legfeljebb 30 nap, tanulmányok után legfeljebb 6 hónap szünet volt. A szünetek ideje viszont nem számít bele a 2 évbe.
FONTOS: A kölcsönkérelem előtti utolsó 180 napban folyamatosan TB-biztosítottnak kell lenni (vagy kiegészítő tevékenységet folytatni, vagy nemzetközi társadalombiztosítási jogviszonnyal rendelkezni).

Itt az Otthon Start program jogszabály
Mennyi lesz a kamattámogatás összege?
A kamattámogatás mértéke az Államadósság Kezelő Központ Zártkörűen Működő Részvénytársaság által havi rendszerességgel közzétett, a közzétételt megelőző 3 naptári hónapban tartott, 5 éves névleges futamidejű államkötvény aukcióin kialakult átlaghozamok adott aukciókon elfogadott mennyiségekkel súlyozott számtani átlaga 110 százalékának 1 százalékponttal növelt mértékének
és
az ügyfél által fizetett legfeljebb 3 százalékos kamatnak a különbözete.
Az ügyleti kamat a kamattámogatás időszaka alatt ötévente változtatható meg.
Mik a 3 százalékos hitel visszafizetésének szabályai?
Ha valaki
- jogosulatlanul vette igénybe a kamattámogatott hitelt, vagy
- az otthont eladja, elajándékozza,
- otthon használatát harmadik személynek átengedi,
- az otthonon használati vagy haszonélvezeti jogot alapít,
- az otthont a lakáscéltól eltérően hasznosítja
- a futamidő alatt megszegi a szerződésben foglalt kulcsfontosságú szabályokat,
- az építési szándékától eláll,
- a kölcsön igénybevételének alapját képező építési munkák megkezdését a kölcsönszerződés megkötését követő 1 éven belül a hitelintézet részére nem jelenti be, vagy ezen építési munkák elvégzését a kölcsönszerződésben meghatározott határidőn, de legfeljebb az építés megkezdésétől számított 6 éven belül használatbavételi engedéllyel a hitelintézet részére nem igazolja,
- a használatbavételi engedély kiállítása előtt a kölcsönszerződésben foglalt építési kötelezettség teljesítésé neki felróható okból meghiúsítja,
- az otthont lebontják – kivéve, ha a bontás természeti katasztrófa miatt vált szükségessé
akkor a már megkapott kamattámogatást (jegybanki alapkamat 5 százalékponttal megemelt mértékének megfelelő) büntetőkamattal együtt vissza kell fizetnie, és a továbbiakban elesik a kedvezménytől.
Hova kell visszafizetni a kamattámogatást és a büntetőkamatot?
Az e rendeletben foglalt visszafizetési, illetve kamatfizetési kötelezettséget az „10032000-01034080 Lakástámogatások visszafizetése bevételi számla” elnevezésű kincstári számlára kell teljesíteni.

Kedvezményes hitel első lakásra vidéki városokban is.
Mit vizsgálnak majd az értékbecslők?
A kölcsön otthon vásárlásához abban az esetben igényelhető, ha az otthon – az ingatlan-értékbecslési szakvélemény alapján – a lakhatási igények kielégítésére alkalmas. E követelményt a hitelintézet a kölcsönkérelem elbírálása során helyszíni szemle keretében, szemrevételezéssel vizsgálja.
Ha a helyszíni szemle során a hitelintézet megállapítja, hogy az otthon a lakhatási igények kielégítésére nem alkalmas, az igénylő a hitelintézet részére építésügyi műszaki szakértői szakvéleménnyel igazolhatja az otthon lakhatási igények kielégítésére való alkalmasságát. A lakhatási igények kielégítésére való alkalmasságot igazoló építésügyi műszaki szakértői szakvélemény megléte esetén a lakhatási igények kielégítésére való alkalmatlanságra hivatkozással a hitelintézet nem utasíthatja el a kölcsönkérelmet.
Mi az egylakásos lakóépület?
Ez első ránézésre azt is jelenthetné, hogy az osztatlan közös tulajdonban álló ikerház-felek csak akkor hitelezhetőek, ha társasházzá alakulnak, de mivel a jogszabály utal a CSOK+ rendelet értelmező rendelkezéseire, ezért egylakásos lakóépületnek a következő számít: a tulajdoni formájától függetlenül
- olyan szabadon álló, oldalhatáron álló, zártsorú beépítési móddal vagy a telken meglévő épülethez csatlakozó módon épített, egy lakást magában foglaló lakóépület, amely önálló tető- és épületszerkezettel és a terepszintről közvetlen bejárattal rendelkezik, vagy
- olyan ikerház, sorház vagy láncház, amelyben a kölcsönnel érintett lakás önálló tető- és épületszerkezettel és a terepszintről közvetlen bejárattal rendelkezik.
Mit jelent a lakás?
Az első lakástulajdon-szerzést ösztönző Otthon Start hitelprogramról szóló kormányrendelet által hivatkozott CSOK+ rendelet meghatározása szerint lakásnak az az ingatlan minősül, amely lakhatásra alkalmas, és megfelel a következő minimális műszaki és jogi feltételeknek:
1. Ingatlan-nyilvántartási besorolás szerint:
- Lakóház vagy lakás fő rendeltetés szerinti jelleggel van nyilvántartva,
- Tanya vagy birtokközpont jogi jelleggel nyilvántartott ingatlan lakáscélú épülete,
- A hozzá tartozó földrészlettel együtt értendő.
2. Lakhatási feltételek (minimális műszaki követelmények):
Az épület csak akkor számít lakásnak, ha:
a) Van legalább egy lakószoba, amely:
- 12 m²-nél nagyobb,
- tartozik hozzá főzőhelyiség, vagy legalább egy önálló szellőzésű főzősarok (minimum 4 m²),
- és van fürdőhelyiség és WC is.
b) Van közműves villamosenergia-szolgáltatás,
c) Van egyedi fűtési mód (pl. konvektor, kandalló, kazán),
d) Van szennyvízelvezetés:
- közműves, vagy ha az nem elérhető, akkor szakszerű egyedi szennyvízkezelés (pl. zárt szennyvíztároló vagy tisztítómező),
e) Van ivóvíz-szolgáltatás: - közműről, vagy ha az nem elérhető, akkor ivóvíz minőségű kútból a telken.
Nem elég tehát, hogy az ingatlant életvitelszerűen használják – a nyilvántartási besorolásnak és a műszaki felszereltségnek is meg kell felelnie.
Első lakás vásárlás lépésről lépésre
Akár az Otthon Start Programban gondolkodik az ember, akár más állami támogatást szeretne igénybe venni, egy biztos: az adásvétel lépési mindig ugyanazok:
- Tájékozódás a jogosultságokról (első lakás definíció, életkori és jövedelmi feltételek).
- Önerő felmérése, pénzügyi tervezés, hitel-előminősítés.
- Lakáskeresés a hitel feltételeinek megfelelő paraméterek szerint.
- Előszerződés, vagy mielőbbi ügyvédi egyeztetés.
- Hitelügyintézés, értékbecslés.
- Szerződéskötés és földhivatali ügyintézés.
Fontos megjegyzés
A weboldalunkon található információk a legjobb tudásunk szerint készültek, de nem garantáljuk, hogy teljesek, pontosak vagy naprakészek. A konkrét ügyek mindig egyedi megoldásokat kívánnak és a jogszabályok is változhatnak, ezért mindig javasolt ügyvéddel konzultálni! Az ügyvéd anyagi felelősséget vállal az ügyfeleknek személyre szabottan adott jogi tanácsokért, amit felelősségbiztosítás is biztosít.
Összegzés
2025 júliusában Orbán Viktor bejelentette: a kormány döntése alapján 3%-os kamatozású hitel lesz elérhető az első saját lakást vagy házat vásárlók számára. A támogatás bárkinek, bárhol igénybe vehető lesz, a részletszabályok most váltak ismertté. Az ingatlanpiacon várható lesz az árak emelkedése, ezért érdemes körültekintően dönteni.
Tudta? A 35 év alatti, első lakásukat vásárló fiatalok illetékkedvezményben részesülhetnek, amennyiben a megvásárolni kívánt ingatlan vételára nem haladja meg a 15 millió forintot. Szerencsés lenne, ha az országgyűlés a kedvezményes hitelre tekintettel emelne a 15 millió forintos értékhatáron.
További kérdése lenne? Foglaljon időpontot jogi tanácsadásra online!
Kapcsolatfelvétel
Hívjon minket az alábbi számon vagy töltse ki a lenti űrlapot és hamarosan keressük Önt!
Kategóriák:

Csapatunk
Dr. Illés Géza Márton
Tartalomjegyzék
- Mi lehet a hitelcél a 3%-os lakáshitel esetén?
- A 3 százalékos hitel feltételei
- Ki számít első lakásvásárlónak?
- Mi számít első lakásnak és mi nem?
- Mit kell tudni a 1,5 millió forintos négyzetméterárról?
- Mennyi idő, amíg a bank elbírálja az Otthon Start programos kölcsönkérelmet?
- Milyen kölcsönfelvételi díjakkal kell számolni?
- Előtörleszthető lesz a kölcsön?
- Meddig kerül jelzálog az ingatlanra?
- Milyen személyi feltételeknek kell megfelelni?
- Mennyi lesz a kamattámogatás összege?
- Mik a 3 százalékos hitel visszafizetésének szabályai?
- Mit vizsgálnak majd az értékbecslők?
- Mi az egylakásos lakóépület?
- Mit jelent a lakás?
- Első lakás vásárlás lépésről lépésre
- Összegzés
- Kapcsolatfelvétel
- Gyakran ismételt kérdések
Legutóbbi bejegyzések

A helyi önazonosság védelméről szóló törvény alkalmazása
A sorrendben elsőbbséget élvez, akinek gyalog mérve közelebb van lakóhelye a településen
Tovább

Élettársi vagyonjogi szerződés 2025-ben
Vagyonelkülönítés csak vagyonjogi szerződéssel?
Tovább

Ingatlan adásvételi szerződés - az ügyvédi díjat ki fizeti?
Általában a vevő fizet - sajnos sokszor az eladó helyett is
Tovább

A házastársi közös vagyon ingatlan? Tudnivalók és megtörtént eset!
Ismerje meg a házasság ingatlanvagyonra gyakorolt hatásait
Tovább

Végrehajtás alatt álló ingatlanok vásárlása - jó ötlet ez?
Jó ötlet ez?
Tovább

Hogy dönthető el, hogy mi a házastársi közös és mi a különvagyon?
A válás – még közös megegyezés esetén is – gyakran leginkább a vagyonmegosztás körül vált ki vitákat: mi számít közös és mi különvagyonnak? Kié az ingatlan?
Tovább
Ajánlatunk
Adásvételi szerződés
A vételár 0,45%-a(min. 150 000 Ft; max. 600 000 Ft)
Országszerte egységes áron!
- Lakóingatlanra
- 1 garázs
- 1 tároló
- ÁFA